Czarny dąb - Duraj's Wood

DĄB BAGIENNY

Czarny dąb nie jest tak naprawdę gatunkiem drewna, a bardziej terminem określającym drzewa, które z powodu bardzo długiego przebywania w jeziorach, rzekach lub torfowiskach nabierają zupełnie nowych właściwości.

Naturalny, starożytny skarb
Ekstremalnie niska zawartość tlenu chroni drewno przed normalnym rozkładem, podczas gdy znajdujący się pod nim torf zapewnia kwaśne warunki, w których sole żelaza i inne minerały reagują z taninami w drewnie, stopniowo nadając mu wyraźny kolor ciemnobrązowy do prawie czarnego. Ze względu na swoją niedostępność i ekstremalnie trudną w obróbce strukturę, czarny dąb jest najprawdopodobniej najrzadziej spotykanym rodzajem drewna w produkcji mebli i podłóg. Jednak dzięki naszemu autorskiemu sposobowi suszenia, jako jedna z niewielu firm na świecie specjalizujemy się w wytwarzaniu wszelkiego rodzjau produktów z tego niesamowitego materiału.
Klatka schodowa z dębu bagiennego
RZADSZY NIŻ DIAMENTY
Czarny dąb należy do najrzadszych surowców świata, szacuje się, że jest go na naszej planecie mniej niż diamentu. Na świecie jest coraz mniej miejsc, do których jeszcze nie dotarła cywilizacjia, a takich, które pozostały nietknięte przez tysiące lat jest wyjątkowo niewiele. Dlatego miejsca występowania drewna bagiennego są niezwykle rzadkie, a dostęp do nich trudny, a często niemożliwy. Jedno z najstarszych znanych skupisk znajduje się w Chorwackiej dolinie rzeki Skawy, gdzie wydobyto kłody liczące nawet 8290 lat. Do naszej pracowni trafiają okazy nieco młodsze, nasza rekordzistka ma ponad 6200 lat. W celu zweryfikowania wieku, wysyłamy próbki do laboratorium, gdzie jest on określany przez datowanie radiowęglowe.
EKSTREMALNIE WYMAGAJĄCY
Ze względu na skomplikowane procesy zachodzące w strukturze czranego dębu jego obróbka nie należy do najłatwiejszych. Problemy zaczynają się już w trakcie wydobycia. Kłody, które spoczywały na dnach zbiorników wodnych, lub zakopane w ziemi nadają się do użytku, tylko jeśli przez cały okres pozostawały odcięte od czynników zewnętrznych. Jeśli okaże się, że wydobyta kłoda, kiedykolwiek w swojej liczącej tysiące lat historii została odkryta, jej wykorzystanie do produkcji mebli, lub podłóg jest niemożliwe. Ponadto podczas wysuszania materiał ten bardziej niż inne narażony jest na pękanie, dlatego niewielu udaje się uzyskać kawałki wystarczająco duże, by można było stworzyć z nich przedmioty większe niż fajki do tytoniu. Najpopularniejszym sposobem wysuszania tego drewna jest wieloetnie sezonowanie, które powoli przyzwyczaja je do braku stałego otoczenia wody.
Drewniane ramki na obrazy
Drewniana doniczka na wymiar
Stół z czarnego dębu zbliżenie
INNOWACYJNY SPOSÓB OBRÓBKI
Przez zastosowanie opracowanej przez naszych specjalistów techniki, jako jedyna (lub jedna z niewielu) firma na świecie, jesteśmy w stanie wysuszyć dąb bagienny bez konieczności jego sezonowania. Jednocześnie uzyskujemy materiał nadający się do produkcji podłóg, mebli i przedmiotów ozdobnych, którego wytrzymałość i wodoodporność porównywalna jest do tej, którą uzyskują najbardziej ekskluzywne gatunki tropikalne. Według naszej najlepeszej wiedzy jesteśmy jedyną firmą na świecie oferującą podłogi z czarnego dębu o szerokościach siegających aż do 35 cm.
Parket pałacowy z czarnym dębem
ZABÓJCZO EKSKLUZYWNE
Ze względu na ich rzadkie występowanie i wartość, w czasach Carskiej Rosji posiadanie przedmiotów wykonanych z czarnego dębu było zabronione pod karą śmierci. Jedynymi uprawnionymi do posiadania takich przedmiotów byli członkowie carskiej rodziny. Na szczęscie te czasy mamy już za sobą i dostęp do tego tajemniczego surowca jest już teraz nieco łatwiejszy.